UYKU DA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ ETKİLİYOR!

UYKU NEDİR? VE NEDEN UYURUZ?

Merak etmiş miydiniz hiç neden uyuyoruz acaba diye?

Öncelikle uykuyu tanımlarsak nedenleri hakkında biraz fikir sahibi olabiliriz.

Uyku nedir? Uyku; belli bir uyarı eşiğinin altında olan dış uyaranlara yönelik tepkilerin büyük oranda baskılandığı, bilincin neredeyse tamamen kapalı olduğu, istemli kas faaliyetlerinin bazı istisnalar ile birlikte baskılandığı ancak özellikle beynin ve hormonal sistemin son derece aktif olduğu, vücudun genel olarak dinlendirilmesi, bakımının yapılması, sorunlarından arındırılması ve süreçlerin düzenlenmesi için genellikle günlük olarak kendini tekrar eden bilişsel ve sinirsel bir algı durumudur.

Beynimizin kendini ve vücudumuzdaki hasarlı hücreleri onarabilmesi, sinir hücrelerinin ve bağlantılarının yenilenebilmesi için uyku zaruri bir ihtiyaçtır.

Hormonal sistemin düzgün ve verimli çalışabilmesi yine uyku sırasında uyku sayesinde gerçekleşir.

 

GÜNDE 5 SAAT UYUYORUM BANA YETİYOR… MU DİYORSUNUZ?

Maalesef yetmiyor. Kendimizi kandırmayalım lütfen çünkü bilimsel veriler aksini kanıtlıyor…

Vücudumuzun, fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirebilmesi için her gece 7 ila 9 saat arası uykuya ihtiyacı vardır ki beyin yapması gereken işlemleri tam olarak gerçekleştirebilsin.

Aksi takdirde neler olur bir bakalım…

Eğer uyku süresi 7 saatten daha az olur ise bu durumun; bireylerin tepki süresini düşürdüğü, karar alma yetisini bozduğu, konsantrasyonu azalttığı, hafızayı zayıflattığı ve psikolojik denge halini dengesizleştirdiği tespit edilmiştir.

Bu bağlamda, 8-9 saat uyuyan insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda olumsuz hiçbir etki tespit edilmemiştir. Dolayısıyla 8-9 saatlik bir uyku yetişkinler için gerekli uyku miktarı olarak belirlenmiştir.

 

UYKUNUN FAYDALARI… DÜZENSİZ UYKUNUN ZARARLARI…

Uykunun faydalarını tek tek saymakla bitiremedik, bitiremeyiz.

Sadece artı bir bilgi eklenebilir. Şöyle ki; günlük uyku ihtiyacı kadar uyuyanların, daha az uyuyanlara göre daha fazla kalori yaktığı gösterilmiştir. Ayrıca daha düşük sıcaklıklarda uyuyan kişilerin metabolizmalarının diğer kişilere göre yüzde 7 oranında daha hızlı çalıştığı tespit edilmiş olup, bu da uyku esnasında daha fazla kalori yaktıkları anlamına gelmektedir.

Şimdi gelelim zararlar bölümüne…

Verimli ve düzenli uyku uyuyamayan insanlarda uzun vadede kalp damar hastalıkları, diyabet, hormonal ve psikolojik bozukluklar ortaya çıkabilmektedir.

Ayrıca yetersiz uyku durumu, vücut gerekli işlemleri tamamlayamadığı için glikoz metabolizmasının bozulmasına yol açacağından kilo artışına ve obeziteyeneden olur. Obezite de yetersiz uykuya… Ve böylece kısır bir döngü meydana gelir… Sağlığımız için bu kısır döngüyü elbette kırmamız gerekmekte.

Hepsinin toplamı olarak da düzensiz ve yetersiz uykunun vücut direncimize olan olumsuz etkisi önemli bir noktadır.

Düzenli ve verimli uyku uyuyamaz isek bağışıklık sistemimiz de olumsuz etkilenir. Vücudumuz hastalıklara açık ve daha dayanıksız hale gelir. Ve bunu istemeyiz öyle değil mi?

O zaman; beden ve ruh sağlığımız için,  bağışıklık sistemimiz için, tüm vücut dengemiz için yatsın bu dünya…

Kısacası; uyku düzenine dikkat et, etsin, edelim!

Sağlıkla kalın…

Dr’Salve

Bir cevap yazın