TBMM’deki 15 Temmuz Anmasına CHP Grubu Katılmıyor

CHP TBMM Grup Başkan Vekilleri ortak bir yazılı açıklama yaparak, Meclis’te 15 Temmuz Anma Töreni’ne grup olarak katılmayacaklarını  açıkladı.

CHP grup başkan vekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un ortak yazılı açıklamasında, darbe girişiminin dördüncü yılında, hayatını kaybeden 251 kişinin rahmetle anıldığı belirtildi.

Açıklamada, 15 Temmuz gazilerinin davet edilmediği ve milletvekillerine Covid-19 testinin zorunlu kılındığı bir törenin, CHP Grubu olarak kabul edilemeyeceği belirtildi.

Törenin daha önce olduğu gibi TBMM Genel Kurulu’nda özel gündemle yapılması ve muhalefete söz hakkı verilmesi gerektiği savunularak, şu ifadelere yer verildi:

“Şehit ve gazilerimiz için toplanan paranın ne olduğunun sorulmasından korkan saray düzeni, milletin tüm temsilcilerini kapsayan bir töreni yok etmiştir. Buna bizim katılmamız mümkün değildir. Bugün, Cumhurbaşkanı ile sınırlanan tören anlayışı şehitlerimizin ruhunu, aziz hatırasını zedeler. Ayrıca gazilerimize karşı kabul edilemez bir tutumdur. Gazileri dışlayan bir töreni, 2 bin 196 gazimize karşı hakaret sayıyoruz”

CHP Grubu olarak denetimli, 15 Temmuz gazilerinin çağrılmadığı, Covid-19 testi yaptırmayan milletvekillerinin alınmayacağı ve Meclis bahçesiyle sınırlanan bir törene katılmayacağız.”

15 Temmuz TBMM Anma Programı

TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü vesilesiyle Meclis’te düzenlenecek program şöyle:

Meclis Başkanı Mustafa Şentop ve beraberindeki heyet, saat 10.00’da Karşıyaka Mezarlığı 15 Temmuz Demokrasi Şehitliği’ni ziyaret edecek.

TBMM 15 Temmuz Anıtı önünde saat 12.00’de anma töreni düzenlenecek. Törende Tayyip Erdoğan ve Şentop, katılımcılara hitap edecek.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayacak anma töreni kapsamında 15 Temmuz 2016 gecesi, Meclis bahçesindeki bombanın düştüğü alana karanfil bırakılacak.

Program Kur’an-ı Kerim okunması ve duayla devam edecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca 81 ilden Ankara’ya getirilecek sporcular saat 22.30’da TBMM 15 Temmuz Anıtı önünde nöbet tutmaya başlayacak. Saat 22.45’te saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacak.

Anma törenleri kapsamında açılış konuşmaları, söyleşiler gerçekleştirilecek. Programda, TRT 15 Temmuz Belgeseli de yayımlanacak.

Nöbetçiler, Mecliste 15 Temmuz gecesi saat 02.32’de bombalanan alana çelenk bırakacak.

Mecliste, 30 kişiyle Kur’an-ı Kerim hatmi yapılacak ve hatim duası okunacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca dağıtılan Kalkışma isimli kitabın toplu okuma etkinliğinin yapılacak.

Meclis’teki anma törenleri, TBMM Camii’nde sabah namazının kılınması ve 15 Temmuz’da yaşamını yitirenler için duaların okunmasıyla sona erecek.

Bir cevap yazın