“Sarayın icra memuru, adalet celladı olmuş”

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, düzenlediği basın toplantısında Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu kararını tanımayan hakime sert sözlerle yüklendi: “Enis Berberoğlu’nun davasına bakan hakim, sarayın icra memuru adalet celladı olmuş.”

” Bu kaostur, bu devlet krizidir!”

AYM’nin Enis Berberoğlu kararının tanınmamasını sert sözlerle eleştiren Öztrak, “Enis Berberoğlu’nun davasına bakan hakim, sarayın icra memuru adalet celladı olmuş. Sarayın iradesine karşı çıkanlarla ilgili kim varsa bunların davaları bu hakime veriliyor. Berberoğlu, Kaftancıoğlu, Sözcü kararları bu hakimde. Bu hakim şimdi AYM kararını da tanımıyor. Bu kaostur, bu devlet krizidir” ifadelerini kullandı.

Öztrak’ın basın toplantısında değindiği konular:

ERMENİSTAN-AZERBAYCAN

Ermenistan yönetimi Azerbaycan’a düzenlediği füze saldırıları ile sivilleri bir kez daha vurdu. Bu terörü lanetliyoruz. Dünya kamuoyu sivillere yönelik bu saldırılara karşı sessiz kalmamalıdır.

BEKİR COŞKUN

Kıymetli bir gazeteciyi, bir o kadar da değerli bir insanı kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz.

ENİS BERBEROĞLU

Anayasa yasalara ve adalete bağlı kalması gereken savcılar AYM kararlarını tanımıyor. Yargı hem kendi içinde hem yasama ile kavga ediyor. Hakimler sarayın tetikçiliğine soyunmuş. Türkiye Cumhuriyeti artık anayasal bir devlet olmaktan çıktı, kağıt üzerinde anayasalı bir devlete dönüştü.

AYM, Enis Berberoğlu’nun seçme ve seçilme hakkının gasp edildiğine oy birliği ile karar verdi. Herkes AYM’nin verdiği karara uyacak, bunu biz değil Anayasa kitapçığı söylüyor. Anayasa bir toplumsal sözleşmedir. Yasama da yargı da yürütme de yetkilerini ve meşruiyetini Anayasa’dan alır. Gercekgundem.com’da yer alan habere göre Öztrak şöyle devam etti: HSK re’sen harekete geçmelidir, ama her şeyde re’sen harekete geçen HSK’dan tık yok. Bu suçun mağduru sadece Enis Berberoğlu, sadece CHP değildir, bu suçun gerçek mağduru o Anayasa’ya evet diyen milli iradedir. Bu suçun gerçek mağduru anayasa ve hukuk devleti askıya alındığı için askıda ekmeğe mahkum edilen milletimizdir.

“Bu kaostur, bu devlet krizidir.”

Enis Berberoğlu’nun davasına bakan hakim, sarayın icra memuru adalet celladı olmuş. Sarayın iradesine karşı çıkanlarla ilgili kim varsa bunların davaları bu hakime veriliyor. Berberoğlu, Kaftancıoğlu, Sözcü kararları bu hakimde. Bu hakim şimdi AYM kararını da tanımıyor. Bu kaostur, bu devlet krizidir.

DENİZLİ VALİSİ

Bunların valileri de en az kendileri kadar kibirli. Denizli Valisi, canı burnunda çalışan esnafı kendisine selam vermedi diye kapattırmaya kalkıyor. Vali esnafa ‘neden maske takmıyorsun?’ diye soruyor, esnaf cevap veriyor: ‘Canıma yetti, gebermek istiyorum’ Valinin de esnafın da memleketin de hali özetle bu.

 

Bir cevap yazın