Salgın Günlerinde Üniversite Eğitimi

Yüksek Öğretim Kurulu  üniversitelere gönderdiği yazı ile güz döneminde teorik derslerin uzaktan, dijital öğrenim araçları ile yapılmasını, uygulamalı derslerin mümkünse ertelenmesini istedi.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından yüksek öğrenim kurumlarına gönderilen yazıya göre, son günlerde Covid-19 vaka sayılarındaki ciddi artış nedeniyle, güz döneminde teorik derslerin mümkün olduğunca uzaktan, dijital öğretim yöntemi ile yapılmasına, uygulamalı derslerin mümkünse ertelenmesine, ertelenmemesi durumunda kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı sağlanarak ve gerekli tedbirler alınarak yüz yüze sürdürülmesine karar verildi.

YÖK Başkan Vekili Sefa Kapıcıoğlu imzası ile yayımlanan yazıya göre; karar, uzaktan eğitim kararında Sağlık Bakanlığı’nın güz döneminde derslerin mümkün olduğunca uzaktan eğitim ile yapılması yönündeki görüşü doğrultusunda alındı.

Daha önce YÖK, ‘küresel salgında yeni normalleşme süreci’ rehberi hazırlamıştı. Rehberde, uzaktan öğretimle yürütülecek derslere, mümkün olduğunca 2020-2021 eğitim öğretim yılında ve özellikle ilk dönemde yoğunluk verilmesi önerilmiş, karar üniversitelere bırakılmıştı.

Bir cevap yazın