ÖFKE NEDİR? NASIL KONTROL EDİLİR?

Şimdi aklımızda iki soru var. Bir öfke nedir? İki nasıl kontrol edilir?

Hepimizin deneyimlediği bu duyguyu engellemek mümkün müdür? Hadi bir bakalım…

TANIM, OLASI SEBEPLER VE ETKİLER

İnsanların ve elbette hayvanların da sahip olduğu bir duygu durumudur öfke. Ve kendilerine direkt ya da dolaylı bir tehdit oluştuğunu hissettiklerinde ortaya çıkar.

Öfkelenmek diğer bir deyimle sinirlenmek için bazı şartların oluşması gerekmekte hayatımızda. Ve genel olarak üç durumdan etkilenmekteyiz.

İlki, beklentilerimiz karşılanmayınca…

İkincisi, etrafta kendimize bazı davranış ve/veya durumu tehdit olarak gördüğümüzde…

Üçüncüsü de, diğer duygularımızı saklamak istediğimizde…

İnsanız değil mi? Ne yapabiliriz? Öfke de korku da hissettiğimiz yaşadığımız duygulardan… Biraz detaylandıralım bir de öyle bakalım…

Sinirli  ve öfkeli bir insandan adrenalin ve noradrenalin hormonları salgılanmaya başlar. Bu hormonlar vücuda güç ve enerji verdiğinden vücut birilerine saldırmaya veya birilerinden kaçmaya hazırlanır. Aynı zamanda kan basıncı artar, nabız yükselir ve soluk alış verişi hızlanır. Kalp kasları kasılır ve kan damarları daralır. Kan akımı hızlanarak vücudun tüm uç noktalarına kan pompalanır. Hatta bu da insanların yüzünün kızarmasına sebep olur.

Öfke korkunun şekil değiştirmiş hali gibidir. Dolayısıyla korku ve öfke halinde, beyinden salınan hormonlar neredeyse aynıdır. Kısacası bir durum karşısında korkup kaçmamız veya saldırganlaşıp savaşmamız aslında benzerdir.

Şaşırdınız mı?

ÖFKELENDİK DE… KONTROLÜ NASIL SAĞLAYACAĞIZ PEKİ?

Yine bir gün öfkelendik ve sakinleşmeye çabalıyoruz. Beş ya da on dakika bekledik… E ama hala öfkeliyiz. Hani bekleyince geçiyordu?

Bekleyince geçiyor ancak yeterince bekleyince…

İlk beş on dakikada sinirimiz geçmedi neden? Sinirlendiğimiz için vücudumuza yayılan hormonlar, o sırada hala kanımızda aktif dolaşmaktalar da ondan.

Beynin duygusal kısmının hakimiyetini mantıksal kısma geçmesi dolayısıyla öfkelenen bir insanın sakinleşmesi yirmi dakikaya kadar sürebilir.

Dolayısıyla, öfkelendiniz ya da karşınızda sevdiğiniz bir kişi öfkelendi. Tartışmadan veya kavga etmeden önce yirmi dakika sabrederseniz pişman olunacak şeylerin yaşanmasına engel olabilirsiniz.

Ne dersiniz? Denenebilir…

Ayrıca öfke sağlıklı değildir. Ve karşımızdakinden çok bize zarar verir. Öncelikle kalp sağlığımızı ciddi olumsuz etkiler. Öfkelendiğimizde kan damarları daralıp,  kalbimizin kanı daha sert pompalamasına sebep olur. İşte bu durumu sık yaşayan yani sık sık sinirlenen insanlar; kronik yüksek tansiyon, kalp ritim bozukluğu ve kalp krizi riski ile yaşarlar. Bu durum ayrıca kan şekerinin ve yağ asitlerinin artmasına da sebep olacağından ve artan yağ asitleri atardamarlarımızda plak oluşumuna neden olabileceğinden damar duvarları kalınlaşır, damarlar daralır. Bu da atardamarlarımızın tamamen tıkanmasına neden olabilir.

Ve bunu istemeyiz öyle değil mi?

Bu sebeplerden sinirlenmemek sağlığımız için önemli. Hadi sinirlendik, o zaman da bu süreyi kısa tutmamız önemli ki bunu yapabiliriz bu güce sahibiz…

Duygu durumlarının tamamı insana dair hepsini yaşayabiliriz ve fakat ne kadar sürdüreceğimiz tamamen bizim elimizde!

O zaman kendin için öfkelenme, öfkelenmesin, öfkelenmeyelim!

Sağlıkla kalın…

 

Dr’Salve

 

 

 

Bir cevap yazın