“Nefret Söylemi Ermeni Yurttaşları Hedef Haline Getirdi”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan çatışmalarda, iktidarın yaptığı açıklamaların Ermeni yurttaşları hedef haline getirdiğini söyleyerek, konuyu TBMM’ye taşıdı.  

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Ermeni ve Azeri güçleri arasında yaşanan çatışmada iktidarın yaptığı açıklamalarıMeclis’e taşıdı. Çatışmaların savaşa doğru evrilme riskinden bahseden Paylan çok sayıda sivil ve askerin cephede ve yerleşim bölgelerinde yaşamını yitirdiğini ve insanların göç etmek zorunda kaldıklarını ifade eden Paylan AKP’yi şöyle eleştirdi:

“Çatışmaların başlandığı saatlerde bütün dünya ateşkes çağrısı yaparken, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda yetkili, yangına adeta benzin dökerek savaşa destek verdiler. Dağlık Karabağ sorununda AGİT Minsk grubu üyesi olarak çözümün tarafı olması gereken Türkiye, uluslararası sorumluluklarını bir kenara atıp, kayıtsız şartsız Azerbaycan’ın yanında konumlandığını açıkladı.”

“Nefret söylemi Ermeni yurttaşları hedef haline getirdi”

Paylan, Ermenistan’a yönelik nefret söyleminin Ermeni yurttaşları hedef haline getirdiğini ifade etti. Paylan önerge metnini şu ifadelerle sonlandırdı:

“İktidar, hemen yanı başında meydana gelen bir çatışmada uzlaşma ve barışı destekleyip arabulucu olarak çözüme katkı sunması gerekirken, ırkçı saiklerle tarafsız davranmadı ve gerilimi arttırıcı açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı’na soruyoruz: ‘Bütün dünya ateşkes çağrısı yaparken, biz neden savaş çağrısı yapıyoruz?”

Paylan’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği sorular ise şöyle:

 

  1. Karabağ’daki savaşta neden yangına benzin döküyorsunuz?
  2. Bütün dünya ateşkes çağrısı yaparken, biz neden savaş çağrısı yapıyoruz?
  3. Irkçı dış politikanın herkese kaybettirdiğini anlamadınız mı?
  4. Azerbaycan’a daha çok silah satmak için mi savaşı destekliyorsunuz?
  5. Suriye’den Azerbaycan’a, Türkiye tarafından cihatçıların gönderildiği iddiası doğru mudur?
  6. Ermenistan-Azerbaycan arasındaki gerilimi azaltmak için kurulan AGİT Minsk grubunun bir üyesi olduğumuzu hatırladığınız oluyor mu?
  7. Ermenistan Azerbaycan geriliminin bölgede Rus hakimiyetini arttırdığını anlamadınız mı?
  8. Azeri ve Ermeni vatandaşlarımız varken, neden Azeri’yi kardeş, Ermeni’yi düşman olarak görüyorsunuz?
  9. Ermeni halkına dönük nefret söylemlerinizin, Ermeni vatandaşlarımızı hedef haline getirdiğinin farkında mısınız?
Bir cevap yazın