KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimi 2.tura kaldı

 

KKTC’de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde  resmi olmayan sonuçlara göre hiçbir aday yüzde 50’nin üzerinde oy alamadı. Seçimlerin 18 Ekim’de yapılacak ikinci turunda, Başbakan Ersin Tatar ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yarışacak.

KKTC halkı 10. kez cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gitti. Devlet televizyonu BRT’nin aktardığı ilk verilere göre, Ulusal Birlik Partisi Adayı, Başbakan Ersin Tatar oyların yüzde 32,44’ini aldı. Bağımsız aday Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yüzde 29,72 ile ikinci; ana muhalefetteki Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman yüzde 21,61 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Diğer adayların oy dağılımı ise şöyle:

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı yüzde 5,42; Demokrat Parti Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş yüzde 4,24; bağımsız adaylar Kudret Özersay yüzde 5,75; Alpan Uz yüzde 0,06; Mustafa Ulaş yüzde 0,14; Ahmet Boran yüzde 0,07; Arif Salih Kırdağ yüzde 0,25; Milliyetçi Demokrasi Partisi adayı olarak yarışan Fuat Çiner ise yüzde 0,29.

KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçiminde 7’si bağımsız 11 aday yarıştı. Seçim, KKTC’de bugüne kadar en çok adayın katıldığı cumhurbaşkanlığı seçimi olarak tarihe geçerken, katılım oranı KKTC Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) verilerine göre yüzde 57’de kaldı.

Katılım oranının düşük kalmasında Covid-19 salgını ve seçimlerin ikinci tura kalması beklentisinin etkili olduğu değerlendiriliyor.

Bir cevap yazın