Geç Kalınmış Bir Mağduriyet Komedisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD Başkan Adayı Joe Biden’ın yedi ay önce sarf ettiği sözlere neden şimdi tepki verildiğini sordu. Kılıçdaroğlu, “Acaba yine birileri, ‘Bunu kullanın, deliğe süpürmeyin’ mi dedi?” düşüncesini dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Nevşehir’in Hacı Bektaş İlçesindeki programı için yola çıkmak üzereyken gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP lideri Kılıçdaroğlu,ABD  Başkan Adayı JOE Bİden’in tartışılan Türkiye ile ilgili değerlendirmeleri üzerine şunları söyledi:

“Acaba Yine Birileri ‘Bunu kullanın, Deliğe Süpürmeyin’ mi Dedi?”

“Önce şu soruyu gerçekten sormak gerekiyor. Yedi ay önce yapılan açıklama ortada dururken bu ülkenin Cumhurbaşkanı kimdi? Bu ülkenin sarayında kim oturuyordu? Dışişleri Bakanı kimdi? Hadi bütün bunlardan vazgeçtim. Perguleci Fahrettin neredeydi? Yedi aydır tepki vermediler. Neden şimdi tepki veriyorlar? Biz CHP olarak bu ülkenin bağımsızlığı için mücadele eden bir gelenekten geliyoruz. Hiçbir emperyal gücün gölgesini dahi kabul etmiyoruz. Çünkü ‘bağımsızlık bizim karakterimizdir.’ Bu karakterden yola çıktık. Beni üzen şey şu; gerçekten de yedi ay önce söylenen bu sözlere Dışişleri Bakanlığının tepki vermemesi, Erdoğan’ın tepki vermemesi, Fahrettin Altun’un tepki vermemesi, kendi kadrolarının tepki vermemesi ve yedi ay sonra da bunun Türkiye’nin gündemine getirilmesi. Neden? Gerçekten merak ediyorum. Acaba yine birileri ‘bunu kullanın, deliğe süpürmeyin’ mi dedi? Biz bunları merak ediyoruz.”

Bir cevap yazın