Fitoplankton Patlaması Çevre Bakanı’nın İçini Sızlatıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Haliç’te deniz suyunun renk değiştirmesiyle ilgili “Hepimizin içini sızlatıyor” açıklamasına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat  Ongun sosyal medya hesabından yanıt verdi: “12 bin yıllık buzul gölünü yok edenlerin, Haliç’te yaşanan biyolojik değişimleri anlamamaları normaldir” 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Rize’de bir gazetecinin Haliç’te oluşan  renk değişimiyle ilgili sorusu üzerine açıklamalarda bulundu:” Çevre yatırımları süreklilik arz eder.Bu noktada bir çevre yatırımı yaparsınız, yıllar içerisinde nüfus artar, bölgedeki yapılaşma artar, ilave yatırımlar yapmanız gerekir. Tabii Haliç’teki görüntüler hepimizin içini sızlatıyor”

Bakan Kurum açıklamasına şöyle devam etti: “Riva Deresi’nde olduğu gibi araştırıyoruz. Çıkan sonuçlara göre hareket edeceğiz. Büyükşehir Belediyemizin, sorumuluğundaki alanda yapması gereken yatırımları yapması çok önem arz ediyor. Bu noktada kendisinin Bakanlığımızdan bir isteği, yardım talebi var ise de biz Bakanlık olarak tertemiz bıraktığımız Haliç’i gelecek nesillere yine tertemiz bir şekilde götürmek, teslim etmek istiyoruz. Bakanlık olarak bu konuda her türlü iş birliğine hazırız.

Belediyemizin gücünün yetmediği yerde de her türlü yardımı yaparak Haliç’i temiz tutmak durumundayız” ifadesini kulanan Kurum, şunları kaydetti: “Belediyemiz bu noktada bir yatırım yapmama sürecine girerse de biz aynı Riva’da söylediğimiz gibi Haliç’imizi de kimsenin insafına bırakmaz, gerekli yatırımları yapmak için hep birlikte seferber oluruz. Yapılacak tespitleri bekleyip görelim. Neticeler sonucunda gerekli adımları atarız.”

Bakan Kurum’un içini sızlatan görüntülere  resmi hesabından hem İBB hem de İBB sözcüsü Murat Ongun yanıt verdi.

“12 bin yıllık buzul gölünü yok edenlerin, Haliç’te yaşanan biyolojik değişimleri anlamamaları normaldir”

Haliç’teki kızıl rengin sebebi bir fitoplankton patlamasıdır, kirlilik değildir. Fitopianktonlar fotosentez yapan mikroskobik canlılardır ve büyük cogunlugu alglerden (yosunlardan) olusur. 2-3 hafta içinde Haliç yine eski haline dönecektir.

 

12 bin yıllık buzul gölünü yok edenlerin, Haliç’te yaşanan biyolojik değişimleri anlamamaları normaldir. Kırmızılığa yol açan algler tamamen doğaldır. Çevre Bakanlığı’nın bu doğal ve bilimsel durumdan bihaber olmasını kamuoyu takdirine bırakıyoruz.

 

Bir cevap yazın