Ders: Osmanlı Tarihi, Konu: 1.Engin Altan Düzyatan!

Bilecik’ten sonra Ordu’da da Ertuğrul Gazi heykeli diye, TRT’de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinde Ertuğrul Gazi’yi canlandıran oyuncu Engin Altan Düzyatan’ın heykeli dikildi.

Sık sık Osmanlı torunu olmakla övünen AKP kadroları, Bilecik’ten sonra Ordu’da da  ,Ertuğrul Gazi heykeli yerine oyuncu Engin Altan Düzyatan’ın heykelini dikti. “Bu bizim ecdamız olan Ertuğrul Gazi  değil” şeklindeki itirazlar üzerine heykel kaldırıldı!

AKP yönetimindeki Ordu Büyükşehir Belediyesi, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na Türk ve İslam tarihinin önemli isimlerinin büstlerini yerleştirdi. Ertuğrul Gazi’nin büstü yerine ise  ‘Diriliş Ertuğrul’ dizinde rol alan Engin Altan Düzyatan’ın büstü konuldu. Daha önce Bilecik Belediyesi tarafından da  aynı oyuncunun heykeli Ertuğrul Gazi heykeli olarak sergilenmişti.

Sanatçı Ömer Gençtürk tarafından bronz ve bazalt taşından yapılan 20 büst, 4 Haziran günü belediye binası önünde bulunan meydanda sergilendi.

Meydanda, Mustafa Kemal Atatürk, Abdülhamit, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, Osman Bey, Alparslan, Oğuzhan, Metehan, Cengizhan, Atilla, Ertuğrul Gazi, Alaattin Keykubat, Şeyh Şamil, Dede Korkut, Mimar Sinan, Yunus Emre, Timur, Ahmet Yesevi, Mehmet Akif Ersoy, İbni Sina’nın büstleri bulunuyor. Fakat Ertuğrulgazi büstü olarak sergilenen büstün, oyuncu Engin Altan Düzyatan’ın büstü olduğunun ortaya çıkması tepkilere neden oldu. Tepkiler üzerine büst kaldırıldı.

Büstler yerleştirildikten sonra meydanı gezen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler bir milletin kendi tarihini ve büyüklerini her zaman yad etmesi gerektiğini belirterek “Bu çalışmayla tarihimizi ve değerlerimizi vatandaşlarımızla buluşturuyoruz” ifadelerini kullanmıştı!

 

 

Bir cevap yazın