Clearstream Banking ve Euroclear Bank, Bridge Üzerinden Türk Lirası İşlemlerini Askıya Aldı

Lüksemburg merkezli takas şirketi Clearstream Banking ve Belçika merkezli menkul kıymet takas şirketi Euroclear Bank, bugünden itibaren ortak iletişim platformları Bridge üzerinden Türk Lirası cinsinden işlemleri askıya alma yönünde ortak karar aldı.

Frankfurt merkezli Deutsche Börse’nin sahibi olduğu Clearstream Banking’in internet sitesinden yapılan açıklamada ‘koronavirüse bağlı olarak TL’ye getirilen likidite kısıtlamaları’ yüzünden geçici olarak TL işlemlerinin Bridge adı verilen platformda askıya alınmasına karar verildiği belirtildi.

Buna göre geçen hafta perşembe günü Clearstream’in internet sitesine konan karara cuma akşamından itibaren TL’de takas bilgilerinin reddedileceği bilgisi eklendi.

Clearstream’in açıklamasında “Türk Lirası’nda Covid-19’a bağlı likidite kısıtlamaları nedeniyle, Bridge üzerinden yapılan lira işlemleri artık uygun koşullarda takas edilemez. Bu nedenle Clearstream Banking ve Euroclear Bank bu hizmetin geçici olarak askıya alınması yönünde karar aldı.” denildi.

Bununla birlikte açıklamada Clearstream Banking yoluyla Türkiye’de olan iç takasın normal şekilde devam edeceği ifade edilirken; müşterilere tampon olarak bir miktar lira tutulması tavsiyesi verdi.

Bir cevap yazın