Berberoğlu,Güven ve Farisoğulları Tutuklandı

Milletvekillikleri düşürülen HDP Milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun  dün gece geç saatlerde tutuklandı.

Berberoğlu: ‘Demokrasi bedelini önce CHPliler öder’

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında şöyle konuştu:

“Merhabalar efendim, ben İstanbul Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu… Ama seçildiğim günden itibaren kendimi hep milletimin emrinde hissettim, dolayısıyla bu açıklamayı da sadece çok sevdiğim CHP’li yoldaşlarıma değil tüm halkımıza yapmak istiyorum. 
Malumunuz, dakikalar önce TBMM’de milletvekilliğim düşürüldü ve kalan cezamın infazına devam edilmesi bir anlamda kararlaştırıldı. Önümüzdeki günlerde kalan 18 aylık cezamı yatmak üzere cezaevine teslim olacağım.
Zaten çıktığım günden itibaren “bu bir teneffüs” dediğim için bu karar bana hiçbir şekilde sürpriz olmadı, şaşkınlık yaratmadı. Çünkü, Türkiye’de benim çıktığım günden bugüne demokrasi koşullarında herhangi bir düzelme yok. Dolayısıyla bana da isabet edecek bir demokrasi piyangosu beklemek fazla safdillik olurdu.
Gördüğünüz üzere bu açıklamayı CHP Genel Merkezi’nde yapıyorum. Zaten Genel Başkanımızın geçen hafta söz ettiği üzere “demokrasi için bedel ödenecekse bu bedeli önce CHP’liler öder”, ben de bu bilinçteyim ve bu vicdan rahatlığı içinde Meclis’te yaptıklarım ve yapamadıklarımdan dolayı hepinizden helallik istiyorum. 5 yıl müddetle belki siyaset yasağı uygulanacağı için karşınızda olamayabilirim. Ama bilin ki; her zaman CHP’liyim, CHP’li kalacağım.  “

HDP: Sesimizi Yükselteceğiz!

HDP, iki vekilinin tutuklandığını açıkladığı mesajında”Yargı aldığı talimatın gereğini yerine getirdi. Tıpkı Meclis Başkanının aldığı talimatın gereğini yerine getirdiği gibi. Bu hukuksuzluğu ve planlanmış darbeye karşı mücadelemizi yükselteceğiz” dedi.

Berberoğlu’nun da yargılandığı davada 5 yıl 10 ay kesinleşmiş hapis cezası olduğu gerekçesiyle tutuklanarak Maltepe L Tipi cezaevine gönderildiği bildirildi.

Diyarbakır’da gözaltına alınan HDP’li Musa Farisoğulları ile Leyla Güven de çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklanmıştı.

Bir cevap yazın