Bahçeli’den “Etik” Defans!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Memleket Masası” kurulması teklifine tepki gösteren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli defansa devam ediyor. Olası bir erken seçimde milletvekili transferi yoluyla gurubu bulunmayan partilerin seçime girmesini önlemek için Seçim, Siyasi Partiler Yasası değişikliği, “Siyasi Etik Yasası” çıkarılması çağrısı yaptı.

Bu kapsamda, Meclis’te grup kurmak için gerekli milletvekili sayısının artırılması ve başka partilere geçişi zorlaştıracak düzenlemelerin yapılabileceği kulislerde konuşulan konular arasında…

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, baskın seçim halinde Ali Babacan’ın kurduğu DEVA Partisi ve Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi’ne grup kuracak sayıda milletvekili verebilecekleri açıklamasından sonra Devlet Bahçeli tarafından milletvekili transferini önleyecek yasa değişiklikleri önerilmişti.

Bahçeli bu kapsamda Seçim Yasası, Siyasi Partiler Yasası, bir süredir AKP’nin üzerinde çalıştığı kamu kurumu niteliğindeki meslek odalarına ilişkin yasa değişikliği, TBMM İçtüzük değişikliği, “milletvekili dokunulmazlığı ile ilgili kamuoyundaki beklentilerin karşılanması” ve Siyasi Etik Yasası’nın çıkarılmasını istiyor.

Bir cevap yazın