Ayasofya’ya Var da Atatürk Orman Çiftliği’ne Yok mu?

Danıştay’ın “devletin, vakfedenin iradesine uygun kullanımı sağlama yükümlülüğü” gerekçesiyle Ayasofya’yı ibadete açması üzerine Ankara Mimarlar Odası  da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi,Ankapark ve ABD Büyükelçiliği’nin bulunduğu Atatürk Orman Çiftliği’nin aslına rücu ettirilmesi için dava açtı.

Danıştay’ın, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi ilişkin kararı “devletin, vakfedenin iradesine uygun olarak kullanılmasını sağlama yönünde pozitif yükümlülüğü” ile gerekçelendirmesi, Atatürk Orman Çiftliği arazisinin korunması için uzun yıllardır mücadele eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ni harekete geçirdi.

Çiftlik arazisine yapılan Kaçak Saray, Ankapark ve ABD Büyükelçiliği gibi yapıların Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetine ve şartlı bağışına aykırı olarak inşa edildiğini söyleyen mimarlar, çiftliğin aslına rücu etmesi için dava açtı.

Atatürk’ün, malvarlığı olan çiftliği arazilerin ıslah edilip düzenlenmesi, çevrenin güzelleştirilmesi, halka gezilecek alanlar yapılması, ucuz ve temiz gıda üretilmesi için halka vakfettiğini hatırlatan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ilgili kurumlara resmi yolla başvurarak çiftliğin şartlı bağışa ve vasiyete uygun hale getirilmesini isteyeceklerini ifade etti.

“Bu dava cumhuriyetin, modernitenin, bu ülkenin kurucusunun imzasının arkasında duranların büyük davası olacaktır” diyen Candan, herkesi davaya müdahil olmaya ve Atatürk Orman Çiftliği aslına rücu edene kadar mücadele etmeye çağırdı.

 

 

 

Bir cevap yazın