Atatürk’ün İmzaladığı Kararın İptalini “Bağzı” CHP’liler Sevinçle Karşıladı!

CHP’nin 24 Haziran 2018 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı gösterdiği Muharrem İnce, Halk TV yayınında gazeteci İsmail Saymaz’ın sorusu üzerine “davet olursa” Ayasofya’daki ilk namaza gidebileceğini söyledi.

Halk TV‘de yayınlanan ,Gürkan Hacır’ın  sunduğu“Taksim Meydanı” programında, Ayasofya’nın camileştirilmesi konuşuldu. Programa konuk olan gazetecilerden Özlem Gürses “Muharrem İnce 24 Temmuz’da ilk namaz sırasında Ayasofya’da olabilir” açıklamasını yaptı.

Gürses’in açıklaması üzerine bir diğer konuk gazeteci İsmail Saymaz, canlı yayın sırasında Muharrem İnce’yi aradı.

Saymaz, İnce’ye yayında olduklarını ve dilerse İnce’nin sesini yayına verebileceklerini söyledi. Ancak İnce bunu kabul etmedi ve Saymaz, İnce’nin sözlerini dinleyip aktardı.

İsmail Saymaz, Muharrem İnce’nin sözlerini şöyle aktardı:

“Ayasofya’nın tapusu bize aittir, orası bizim mülkümüzdür. Türkiye Cumhuriyeti’nindir. Yunanistan, Rusya, ABD Dışişleri Bakanlığı buna karar veremez. Biz ister cami, ister kilise yaparız bunun sorumluluğu bize aittir. Biz karar veririz. Ülkemizi yönetenler ve mahkemelerimiz buna karar vermişse biz uyarız.”

Bu sözlerden sonra İsmail Saymaz, İnce’ye “Peki Ayasofya’ya namaza gidecek misiniz?” sorusunu sordu. Muharrem İnce şu yanıtı verdi:

“O gün protokol olmaz; ama özel bir gün olduğu için belki davet gerekebilir. Davet olursa icabet ederim.”

Muharrem İnce, canlı yayın sonrası sosyal medya hesabından ise şu mesajları paylaştı:

“Ayasofya Türkiye sınırları içindedir ve ibadete açılması kararı Türkiye’nin egemenlik hakkıdır. Buna Rusya, ABD, Yunanistan veya başka bir ülke, kuruluş karar veremez.

4 yıl 10 ay 23 gün işgal altında kalan İstanbul’u ve dolayısıyla Ayasofya’yı ‘geldikleri gibi giderler’ diyen ve geldikleri gibi gitmeye mecbur bırakan, işgalden kurtaran Milli Mücadelemizin Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’e dua etmek ise boynumuzun borcudur.”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da sosyal medyadan Ayasofya ile ilgili Danıştay kararı konusundaki mutluluğunu paylaşmıştı.

Beklendiği gibi kervana Mehmet Bekaroğlu’da katılarak, derin bir oh çekti.

 

Bir cevap yazın