6-7 Eylül Olaylarının 65.Yılı

6-7 Eylül 1955 … Rum,Ermeni,Yahudi ve diğer azınlıkların mallarının yağmalandığı, ev ve iş yerlerinin tahrip edildiği,tecavüz ve cinayetlerin yaşandığı bir utanç yılı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mehmet Barlas’ın konuğu olduğu bir televizyon programında CHP döneminde yaşandığını söylediği 6/7 Eylül Olayları 1955 yılında Adnan Menderes döneminde gerçekleşmiştir. Sadece resmi rakamlar bile insanı dehşete düşürüyor. 73 kilise, 8 ayazma, 1 havra, 2 manastır, 4340 işyeri, 110 lokanta ve otel, 21 fabrika ve 3600 ev saldırıya uğradı. 1 papaz öldürüldü. Hükümetin ve kolluk kuvvetlerinin olayların çıkacağı ile ilgili daha önceden bilgi sahibi olduğu bizzat Başbakan Yardımcısı Köprülü tarafından ifade edildi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, TBMM’nin 65 yıl önce yaşanan olayların  faillerinin ortaya çıkarılması için bugüne kadar herhangi bir adım atmadığını belirterek Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi sundu.

Olayların faillerinin ortaya çıkarılması, yaşanan can ve mal kayıplarının tespit edilmesi, mağdur olan kişilerin ve kurumların maddi ve manevi kayıplarının tazmin edilmesi çağrısında bulunan HDP’li Paylan “Yüzleşilmeyen suçlar tekrarlar” dedi.

 

Bir cevap yazın